Ж-л «лад ПРОФІЛЬ» Склосітка для шуткатурных систем утеплення
У цій статті пропонуємо звернутися до питання вибору щелочестойкой сітки зі скловолокна, і ось з яких причин.
По-перше, у даний час істотно збільшено мито на ввезення на територію Росії високоякісних імпортних сіток, до яких, наприклад, можна віднести сітки таких виробників, як A/S Valmieras (Латвія), Saint-Gobain Vertex (Чехія).
По-друге, можна, на жаль, з великою часткою ймовірності припустити, що якась частина споживачів з метою зниження вартості сітки піде по шляху, як мінімум, зменшення щільності закуповуваної сітки і, як максимум, на заміну сіток, застосовуваних раніше, на сітки сумнівної якості, але більш дешеві.
По-третє, на будівельному ринку присутні аналогічні склосітки вітчизняних виробників, і багатьом з цих сіток, скажемо прямо, поки що далеко до якості хороших імпортних сіток. Залишається тільки сподіватися, що таке лобіювання вітчизняних виробників не зупинить їх у подальшому вдосконаленні своєї продукції і доведення її до рівня європейських стандартів.
І, нарешті, перш ніж перейти до опису і формулювання основних якісних та кількісних вимог до склосітці, наведу кілька історій, в яких довелося взяти участь автору статті і які назавжди прищепили саме серйозне ставлення до якості склосітки.
Історія 1. В кінці минулого століття на одному з об'єктів в Москві довелося брати участь у комісії з розтину на об'єкті раніше встановленої однієї з систем штукатурного зовнішнього утеплення з-за появи після 1,5 років експлуатації численних тріщин по зовнішньому штукатурному шару. Розтин по тріщинах загального штукатурного шару до мінераловатного утеплювача показало практично повна відсутність склосітки. Сітка розчинилася, а в товщі базового шару залишилися лише сліди від неї! Давайте не будемо забувати, що практично всі постачальники штукатурних систем зовнішнього утеплення, а їх вже в Росії більше сорока, використовують для базового шару сухі суміші на основі цементу в якості в'яжучого, і сітка як армуючий елемент в момент установки і експлуатації знаходиться в лужному середовищі з рН > 11. Крім того, хотів би звернути увагу читачів на ту обставину, що, наприклад, у Німеччині тільки 15% штукатурних систем утеплення мають в якості утеплювача мінеральну вату, а не пінополістирол, тоді як у Росії їх не менше 40%, а, може, навіть більше. Мінераловатний утеплювач має відкрито пористу структуру, і зона конденсації в ньому розташована в утеплювачі поблизу внутрішньої поверхні базового шару, який зазвичай має досить непогане водопоглинання зі всіма витікаючими звідси наслідками.
Історія 2. Ця історія відбулася трохи пізніше попередньої. В нашу компанію звернувся один з російських виробників склосітки з пропозицією використовувати його продукцію в наших системах зовнішнього утеплення. Як доказ придатності сітки був представлений протокол порівняльних випробувань сіток: сітки, виробленої даним виробником, сітки, яку ми використовували, і тієї, яку застосовував інший відомий німецький постачальник системи утеплення. За протоколом, російська сітка перевершувала дві інші сітки як у нормальному стані, так і після лужних тестів. Проте в процесі використання даної сітки, на жаль, нам довелося переконатися, що вона за своїми технологічними властивостями явно поступається тим, які ми використовували раніше. З'явилися сумніви в її лугостійкість. Зазначу, що для, нехай примітивною, але досить ефективною, перевірки лугостійкість будь-який споживач може використовувати мильний розчин на основі господарського мила, а ще краще знайти у знайомих «хіміків» 5% розчин NaOH. Киньте шматок сітки в такий розчин на кілька діб, і якщо вона перетвориться в «лахміття», то вам залишається тільки поспівчувати... Зрозуміло, що ми провели такий тест, і результати були сумні. Відправивши пару метрів такої сітки на випробування в Німеччину, ми отримали висновок, що всі (!) міцнісні характеристики як у нормальному стані, так і після лужних тестів, були завищені трохи менше ніж у два рази (!). Відповідь наших німецьких колег був лаконічний і простий: таку сітку застосовувати для армування штукатурних системах зовнішнього утеплення не можна.
Історія 3. Якось зателефонував мені в засмучених почуттях технічний директор представництва в Росії відомої німецької фірми, що поставляє штукатурні системи утеплення, і запитав про використання нами конкретної російської сітки. Я відповів, що дану сітку ми не застосовуємо, так як не маємо й не бачили протоколів надійних незалежних випробувань, які підтвердили б її придатність. І тоді він мені розповів свою сумну історію. Під час відвідин об'єкта замовник побачив, як монтажники при армуванні базового шару активно підрізають склосітку. Подальші дії замовника були резонні і справедливі — він змусив у його присутності довести придатність сітки. І що вийшло? При розкачування навіть неповного рулону сітки з верхніх ярусів лісів догляд нижнього краю сітки становив іноді до 1,5 м. В рулонах при заявлених за паспортом 50 пог. м
іноді не вистачало від одного до півтора метрів. Розкатане сітка мала яскраво виражений хвилястий характер, що при її втапливанием в тонкий базовий шар (зазвичай 3-5 мм) призводило до появи бульбашок, які потім і підрізати монтажниками. Загалом, як сказав мені в висновок мій знайомий, мав я перед замовником досить «блідий» вигляд.
Резюмуючи вищесказане, хочу одразу відкинути підозри, що автор даної статті є певним адептом імпортних склосіток. Скажу більше, з моєї точки зору, в найближчому осяжному майбутньому самими конкурентними за показником ціна/якість на російському ринку будуть системи зовнішнього утеплення (причому не тільки штукатурні), які будуть комплектуватися виключно російськими матеріалами і компонентами, так як в таких системах завжди є і будуть переважати тенденції до зниження вартості 1 кв. м. Однак так хочеться вірити і сподіватися, що при всьому при цьому ми всі не будемо забувати і про гідне якість тих же матеріалів і компонентів.
Отже, в системах зовнішнього утеплення з тонкими штукатурними шарами найбільше застосування знайшли три лугостійкі сітки зі скловолокна, які виробляються перевивального переплетення з скляних кручених комплексних ниток з подальшими нанесенням полімерного покриття і термообробкою.
Стандартна сітка для армування базового шару з поверхневою щільністю в інтервалі 145...165 г/кв. м (див. рис. ). Ця сітка має найбільші обсяги застосування, і її витрата, з урахуванням перехлеста сусідніх рулонів в ході укладання, становить при ширині рулону 1 м приблизно 1,1 пог. м на 1 кв. м поверхні утеплення.
Панцирна сітка посилена з поверхневою щільністю 270...340 г/кв. м
(див. рис. ). Застосовується в якості додаткової антивандальної захисту в районі цоколя, а також як армуюча сітка замість стандартної сітки в тому випадку, коли замість декоративно-захисної фінішної штукатурки застосовується керамічна плитка.У незначних обсягах і виключно для оздоблення декоративних елементів з пінополістиролу застосовується склосітка з поверхневою щільністю 60-70 г/кв. м і коміркою 2,5х2,5 мм.
Також стандартна сітка з щільністю 145...165 г/кв. м застосовується в комбінованих елементах примикань і обрамлень. До них відносяться пластикові куточки, капельники, деформаційні елементи, об'єднані елементи примикань системи утеплення до віконних і дверних отворів і т. п.
Як вище вже зазначалося, переважна кількість обсягів кв. м, а також вимоги за ступенем відповідальності та надійності, як, втім, і частота виявляються згодом дефектів, припадають на стандартну сітку армуючу, тому саме для неї і сформулюємо основні мінімальні вимоги, а також дамо деякі коментарі.
Мінімальні вимоги до сітки армуючої:
— сітка повинна бути стійка до розтягуючих зусиль в нормальному стані;
— поверхнева щільність сітки для армування базового шару — не менше 160...165 г/кв. м;
— міцність сітки на розрив в нормальному стані не менш — 1,75 кН/5 див.
Залишкова міцність на розрив після стандартних лужних тестів:
— після витримування протягом 28 днів при температурі +23 0С в 5% розчині NaOH — не менше 0,85 кН/5 см або падіння міцності на розрив повинна бути не більше 50% від міцності у вихідному стані;
— після 6 годин в лужному розчині (NaOH, KOH і Ca (OH) 2) c pH 12,5 при температурі 80 0С — не менше 0,75 кН/5 див.
Стійкість сітки до розтягуючих зусиллям можна легко перевірити за допомогою наступного простого тесту. Невеликий шматок сітки треба зім'яти, як звичайний сніжок, і відпустити. Сітка необхідної щільності і якісного плетіння, як правило, практично повністю відновлює початкову форму. Крім того, якість плетіння візуально легко проглядається, якщо сітку скласти удвічі і проконтролювати розмір і чергування осередків.
Автор статті є відносно стандартної сітки прихильником застосування сітки з поверхневою щільністю біля верхньої межі допустимого інтервалу, так як при інших рівних умовах це є додатковим коефіцієнтом надійності щодо можливих розтягуючих навантажень в штукатурному шарі в процесі експлуатації.
Обов'язковим також необхідно визнати наявність у постачальника сітки Технічного свідоцтва Росстроя РФ, в якому в розділі «Технічна оцінка» наводяться результати незалежних випробувань сітки на лугостійкість.
Відзначимо, що в Німеччині до сих пір викликають дискусію питання, що стосуються лужних тестів. Як показали численні випробування по штучному старінню (лужні тести), практично всі присутні на ринку склосітки для армування ледве дотягують (а іноді навіть і не дотягують) до необхідних показників по залишкової міцності на розрив. Виробники склосітки стверджують, що в реальних умовах експлуатації лужне навантаження з багатьох причин більш «м'яка», ніж при прийнятих тестах. Може й так, проте при всіх нюансах не будемо забувати, що в нормальному стані склонитка дуже не стійка до впливу лугу. Береженого, як кажуть, бог береже...
На закінчення, узагальнюючи і навіть повторюючи вищесказане, сформулюємо практичні поради щодо вибору сітки армуючої для штукатурних систем зовнішнього утеплення.
Вимагайте від постачальника сітки документального підтвердження її якості і походження. Приймайте до уваги дані незалежної експертизи. Наявність Технічного свідоцтва обов'язково. Зараз, коли говорять про неякісну сітці, зазвичай мають на увазі китайську. Очевидно, що це не зовсім коректно, так як в Китаї, цілком ймовірно, виробляється і якісна сітка. Як пояснювали нам наші німецькі колеги, проблема полягає в специфіці поставок з Китаю. Буває дуже важко вийти на прямі поставки (віддаленість виробництва, мовні бар'єри, місцеві труднощі і т. д. ), и продажа идет через некоего дилера, который на словах и по контракту обещает необходимое качество, а на деле тасует партии сетки от различных производителей. Вот качество и «плывет», а Китай так далеко…. В Германии, хотите верьте, хотите нет, нам рассказали «страшную» историю, о том, что один из клиентов загрузил до крыши свой универсал дешевой китайской сеткой, и когда прибыл на место — просто «угорел». Сетка, как оказалось, имела специфический и острый запах.
Стандартная общепринятая поставка сетки для штукатурных систем наружного утепления — рулоны шириной 1 м или 1,1 м и длинной 50 м.
Звертайте увагу на зовнішній вигляд рулонів: сітка скачати в рулони щільно, ретельно упакована; присутнє відповідне маркування; сітка по ширині обрізана рівно і акуратно, краї не розкуйовджені; постачальники систем утеплення як правило фарбують сітку в свій фірмовий колір і наносять свій логотип
Розгорнувши сітку, візуально оцініть якість плетіння. Перевірте сітку на розтягуючі зусилля вздовж основи, так і вздовж утка, а також додатково в діагональному напрямку. Зверніть увагу на міцність і жорсткість вузла переплетення між собою основи і качка. При появі сумнівів у якості сітки рекомендуємо провести вибіркову перевірку окремих рулонів по ширині і довжині.
Возникшие подозрения в щелочестойкости закупленной сетки можно проверить, опустив на несколько суток куски сетки из рулонов разных партий в 5% раствор NaOH. Визуально заметное ухудшение внешнего вида, расползание и разлохмачивание сетки сигнализирует о ее слабой щелочестойкости. Далее рекомендуем обратиться в соответствующие аккредитованные лаборатории с целью получения независимого заключения.
И последний совет. Не хотите иметь проблем, тогда берите только качественную щелочестойкую сетку. Скупой, как известно, платит дважды.
ООО «ТексКолор»
г. Киев, бул. Лепсе 8, оф.314
Тел. (044) 594-29-70
Факс: (044) 457-88-41
E-mail: tex-color@tex-color.kiev.ua
Web: www.tex-color.kiev.ua
- Інструкція та рекомендації по монтажу віконного профілю ПВХ примикає з склосіткою і ущільнювальною манжетою для зовнішніх систем утеплення ETICS, а так само внутрішніх штукатурних робіт на укосах.
- Инструкция по монтажу профиля ПВХ оконного с капельником (скрытого типа) в системах утепления фасадов ETICS.